Oğluma Hayatı Öğretebileceğim 10 Film

Erkek çocuklarını hiçbir zaman anlamadım.

Tek çocuk olarak oyuncak bebek evlerine ve Disney hikaylerine gömülmüştüm. Ağaçlara tırmanırken bile yanımda Barbie’lerden çok bisikletlerden hoşlanan en iyi kız arkadaşım olurdu. Anne olduğumda ilk doğan çocuğum bir kızdı. Etrafımız uçan midillilerle ve Elsa pelerinleriyle çevriliyken, kızımın yetişkinliğe giden tanıdık yolculuğunda ona yardımcı olmaya hazırdım.

Ama oğlum hayatımıza girdiğinde sudan çıkmış balığa dönmüştüm. Büyük resim beni endişelendiriyordu. Thomas ve Arkadaşları çizgi filmine bile uyum sağlamakta güçlük çekiyordum. Bir erkek olarak hayatta kendi yolunu çizerken, onu sevgi ve ilişkilere nasıl hazırlayabilirdim?

Neyse ki sinema var! İşte bu yüzden oğlumu hayattaki olası sorunlara ve zorluklara karşı hazırlamak için kullanacağım filmlerin bir listesini yaptım:

1. Ölü Ozanlar Derneği / Dead Poets Society:

Hepimiz şu klişeyi biliriz: Erkeklerin her daim güçlü, hırslı ve futbol konuşmaya hazır olmaları gerekir. Fakat, inanılmaz derecede ilham verici olan bu filmde, erkeklerin aynı zamanda hayalperest ve romantik olmaları da teşvik ediliyor. Kadınları Byron ile baştan çıkarıyorlar, Whitman’a isyan ediyorlar. Robin Williams’ın karakterinin de şiirsel bir şekilde dile getirdiği gibi “Şiir, güzellik, romantizm, aşk – işte biz bunlar uğruna hayatta kalıyoruz.”

DEAD POETS SOCIETY, Robin Williams, 1989

2. Karateci Çocuk / Karate Kid.

Oğlumun bu filmi görmesi için sabırsızlanıyorum. Hem de sadece onu arabayı cilalamaya ikna edebileceğim için değil. Oğlum Bay Miyagi’den çok değerleri dersler öğrenebilir: Onurlu bir şekilde nasıl mücadele edildiğini, kendisini nasıl savunabileceğini, bir Bonzai bitkisine nasıl bakılacağını… Kısacası her genç erkek için gerekli olan bütün önemli yaşam becerilerini.

3. Bir Şey Söyle / Say Anything.

Lloyd Dobler mükemmel erkeğin ta kendisi olabilir.  Arkadaşlarını korur, okuldaki en dokunulmaz kızı kendisiyle çıkması için ikna eder ve en önemlisi de, hem Peter Gabriel’i hem de kaset çaları ölümsüzleştirir. En iyi arkadaşı Lili Taylor’ın ona tavsiyesi gibi: “Dünya adamlarla dolu. Ama sen erkek ol.”

4. Ejderhanı Nasıl Eğitirsin / How to Train Your Dragon.

Vikingler hakkında bildiğiniz her şeyi unutun. Anlaşılan, onlar aynı zamanda uzman ejderha avcılarıymış. Biz her zaman çocuklarımızı dövüşmemeleri ve daha iyi bir çözüm yolu bulmaları için teşvik ediyoruz. İsteksiz avcı Hiccup/ Hıçkırık sadece “düşmanı” ile arkadaş olup günü kurtarmıyor, aynı zamanda kendi şartlarında bir kahraman bile olabiliyor.

5. Benimle Kal / Stand by Me.

Bu film, pratik yaşam dersleri ile dolu. Ama en önemlisi, çocukluk masumiyetinden yetişkinliğe giden yolun ne denli karmaşık olduğunu bize hatırlatıyor olması. Bizimle birlikte yolculuk edenler bizim bir parçamız olurlar. En sonunda yollarımız ayrılsa bile.

👍🏻Bu da ilginizi çekebilir ⭐️ 

video

6. Star Wars.

Leia, oğlumunun uğruna çaba gösterdiğini görmek istediğim türde bir kadın: Zeki, sadık, cesur, mütevazı giyimli. Oğlumun yanında Leia gibi bir kadın olsa, hayatın tüm zorluklarına hazır olabilir. Buna, Storm Trooper’larla savaşmak ya da ilk gelir vergisi beyannamesini dosyalamak da dahil.

7. Yüzüklerin Efendisi / Lord of the Rings.

Bu üçleme, hiç tahmin etmediğiniz birinin bile bir fark yaratabileceğini kanıtlar. Ayrıca bu filmleri oğlumla seyretmek orklarla, hobitlerle ve uruk-hai’lerle harika bir dokuz saat geçirmemi garanti eder. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi?

8. Artık Çocuk Değiller / Boyz n the Hood.

Bu film, insanın arkadaşlarının yanında ne zaman yer alması gerektiği ve ne zaman kendisi için doğru olanı yapması gerektiği hakkında önemli görüşler paylaşıyor. Gerçek dostlarınız sizi anlayacaktır.

9. Hababam Rock / School of Rock.

Dostluk, sevgi, sorumluluk. Evet, bu hayat dersleri önemlidir. Ama eğer oğlum Led Zeppelin veya AC/DC’yi takdir etmeyi öğrenmezse, kendimi başarısız bir insan olarak göreceğim. Ya da büyüdüğünde Maroon 5’ın rock müzik olduğunu düşünürse. Filmde, Jack Black ve onun minyatür rock grubu oldukça iyi.

10. Can Dostum / Good Will Hunting.

Aşk. Grafik teorisi. Kardeş gibi yakın iki erkeğin Hollywoodvari arkadaşlığı. Bu film, sahip olduğunuz tam potansiyelinize ulaşabilmenizle ilgili. Aşkta, işte, ruhuzunu dolduran her alanda…

Kaynak:https://www.egitimpedia.com/ogluma-hayati-ogretebilecegim-10-film/

⭐️EN ÇOK İZLENENLER ⭐️ 
video
video
video
video
video
video
video
video