Omicron’dan umutla beklenen haber geldi

Omicron'dan umutla beklenen haber geldi

İlk olarak Cenup Afrika’da görülen ve dünyanın pek oldukça noktasına yayılan Omicron’dan sevindiren bir haber geldi. Omicron’u mercek altına alan bilim adamları pandeminin sertliğini ciddi seviyede azaltacak keşiflerini deklare etti.

Haftalardır dünyanın bir numaralı ortak gündemi olan Omicron’dan oldukça güzel bir haber geldi.

Avustralya’da meydana getirilen araştırma Omicron türü ile enfekte olan kişilerin daha şiddetli Delta varyantına karşı daha iyi korunabileceğini ortaya çıkardı.

Dünyayı umutlandıran sonuçlara Omicron suşu ile enfekte olmuş 33 aşılanmamış ve aşılanmış Cenup Afrikalıdan toplanan veriler ışığanda ulaşıldı.

Çalışmanın neticeleri, iki hafta sonrasında Omicron varyantının nötralizasyonunun hastalar için 14 kat arttığını gözler önüne serdi.

Mevzu ile ilgili meydana getirilen açıklamada ‘Omicron ile enfekte olmuş bireylerde Delta varyantı nötralizasyonundaki artış, Delta’nın bu fertleri tekrardan enfekte etme kabiliyetinin azalmasına niçin olabilir’ ifadesine yer verildi.

Cenup Afrika’daki Afrika Sıhhat Araştırma Enstitüsü’nde profesör olan Alex Sigal, bu durumun daha ölümcül olan Delta’nın güç kaybetmesi anlamına geleceği görüşünde

Başka bir deyişle hızla baskın varyant olma yolunda ilerleyen Omicron’un pandeminin sertliğini ciddi seviyede azaltacağı düşünülüyor.

DAHA BULAŞICI AMA DAHA HAFİF!

Zira veriler, Omicron’un daha bulaşıcı, sadece Delta’ya kıyasla daha azca ciddi bir enfeksiyon oluşturduğunu gösteriyor

Omicron varyantının daha düşük şiddette seyretmesi hem bu varyantın özelliklerine, hem de aşı ve enfeksiyon yardımıyla artan bağışıklığa bağlanıyor.

Londra’daki Imperial College’da meydana getirilen analizler, Omicron mutasyonlarının onu Delta varyantına nazaran daha hafifçe bir virüs haline getirdiğini gösteriyor.

Koronavirüse karşı hiçbir bağışıklık olmaması halinde, delta varyantına kıyasla Omicron varyantında hastanenin acil servisine başvurma ihtimali yüzde 11 daha azca.

Sadece aşı ve enfeksiyon seviyesi yükseldiği için bu durum artık daha azca şahıs için geçerli.

ÖLÜM ORANLARI DÜŞÜYOR

Omicron’un ‘sıfır noktası’ olarak anılan Cenup Afrika’dan gelen son veriler Omicron’un daha azca ölümcül bulunduğunu gözler önüne seriyor.

Ülkedeki olay sayısında yüzde 38’lik bir düşüş görüldü. Virüse bağlı günlük ölüm sayısı, senenin başlangıcında averaj 578 olarak kayıtlara geçmişti. Omicron’un tesiri altındaki ülkede şu anda bu sayı 60 bandında.

ABD Hastalık Denetim ve Önleme Merkezlerinden(CDC) meydana getirilen ufak bir araştırmaya nazaran, Covid-19’a yakalanan ve sonrasında omicron varyantı ile tekrardan enfekte olan kişiler, virüsle ilk karşılaşmaları esnasında olduğundan daha azca semptom yaşayabilir.

CDC raporu ek olarak Omicron varyantı için kuluçka süresinin, şu demek oluyor ki bir kişinin enfekte olduğu zamandan semptomların başladığı zamana kadar geçen sürenin önceki suşlardan daha kısa göründüğünü keşfetti. Omicron’da kuluçka süresi öteki şuşların aksine 3-4 gün içinde değişiyor.

Özgürlük

"Beklenen hadiseler, sıradan değil" 3

“Beklenen hadiseler, sıradan değil”

Çocuğu anlamak...

Çocuğu anlamak…