Rahat ve kolay doğum için dua: İnşikak Suresi doğum için nasıl okunur?

rahat ve kolay dogum icin dua insikak suresi dogum icin nasil okunur jfgeubxz.jpg

Doğum telaşı hamileliğin son aylarına doğru daha da artan anne adaylarının doğumu kolay yapmaları için okunması tavsiye edilen İnşikak Suresinin okunuşunu sizler için derlemeye çalıştık. Kolay doğum için İnşikak Suresi okunuşu:

9 ayın belki de hiç bu kadar uzun gelmediği hamilelik döneminde her çift bebeğine kavuşmak için günleri iple çeker. Doğum zamanı gelince ise hissedilen heyecan ve mutluluğa bir de baskın olan korku ve kaygı duyguları eklenir. Bu duyguların hakim olmasının temel nedeni ise doğumun zorlu ve riskli bir süreç olduğudur. Her anne adayı doğumunun sancısız geçmesini ve daha kolay atlatılmasını ister. Her konuda Allah’tan yardım beklememiz gerektiği gibi, doğum anında da her şeyin en hayırlısını ve güzelini yine O’ndan istemeliyiz. Kolay bir doğum için okunması tavsiye edilen surelerin başında ise şüphesiz ki ilk olarak ‘Meryem Suresi’ gelmektedir. Bu ayet-i kerimede Hz. Meryem (a.s)’ın Hz. İsa’ya hamile kaldığında çektiği sancıdan bahsedilmektedir. Devamında ise bu sancıların şifası olan ayetler gelmektedir. Tıpkı Meryem Suresi gibi doğumu kolaylaştıran başka dua ve surelerde vardır.

DOĞUMU KOLAYLAŞTIRAN İNŞİKAK SURESİ

Doğum yapacak olan anne adayının Allah (c.c)’un izniyle rahat ve sağlıklı bir şekilde doğum yapabilmesi için okuyabileceği surelerden biridir. Kolay bir doğum için ilk önce rahat bir doğum için niyet edilir. Daha sonra Ayetel Kürsi, Felak ve Nas Sureleri okunur. Son olarak ise şu dua tekrarlanabilir:

İnne rabbekümüllahüllezi halekas semavati vel erda fi sitteti eyyamin sümmesteva alel arşi yuğşil leylen nehara yatlübühu hasisev veş şemse vel kamera ven nücume müsehharatim bi emrih ela lehül halku vel emr tebarakellahü rabbül alemin. (Araf 54)

NOT: Özellikle de doğum sancısı sırasında ‘İnşikak Suresini okumak’ tavsiye edilebilmektedir. (Ters duruşlu bebek için okunacak dua= İnşikak Suresi) Sancı ve ıkınma esnasında okunabilecek bir diğer ayette “Sümmessebile yesserah” (Abese Suresi, 20) ayetini okumaktır.

en kolay pekmezli baklava nasil yapilir pekmezli baklavanin puf noktalari xtdqufmb.jpg

En kolay pekmezli baklava nasıl yapılır? Pekmezli baklavanın püf noktaları

avunya mantisi nerenin avunya mantisi nereye ait avunya mantisi tarifi fz3nawle.jpg

Avunya mantısı nerenin? Avunya mantısı nereye ait? Avunya mantısı tarifi