Sağlık Bakanlığı’ndan flaş corona virüs aşısı açıklaması! Covid-19 aşısının yan etkileri var mı?

Sağlık Bakanlığı'ndan flaş corona virüs aşısı açıklaması! Covid-19 aşısının yan etkileri var mı? 3
Sağlık Bakanlığı'ndan flaş corona virüs aşısı açıklaması! Covid-19 aşısının yan etkileri var mı?

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan aşı açıklamasına göre, aşılamanın devam eden aşamalarında her 500 gönüllüde ara değerlendirme raporu hazırlandı. Yapılan son dakika açıklamada, 6 Kasım tarihinde 518 kişi ile hazırlanan ara güvenlik raporunda aşının önemli bir yan etkisi bulunmadığı tespit edildi. İşte Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan son dakika aşı açıklamasının detayları…

0x0 Saglik Bakanligindan Flas Aciklama 1605857880534

Sağlık Bakanlığı: Aşılamanın devam eden aşamalarında her 500 gönüllüde ara değerlendirme raporları hazırlanıyor. 6 Kasım tarihinde 518 kişi ile hazırlanan ara güvenlilik raporuna göre, aşının önemli bir yan etkisinin bulunmadığı tespit edildi.

EN SIK GÖRÜLEN YAN ETKİLER…

En sık görülen yan etkiler yorgunluk (%7,5), baş ağrısı (%3,5), kas ağrısı (%3), ateş (%3) ve enjeksiyon yerinde ağrı (%2,5) olarak raporlandı. Bağımsız veri izleme komitesi, ara güvenlilik raporunu eldeki verilerle değerlendirmesinde aşının güvenliliği ile ilgili çekinceleri olmadığını bildirdi.

HER 3 KİŞİDEN 2’SİNE…

Gönüllü vatandaşlar üzerinde yapılacak denemelerde, her 3 kişiden 2’sine gerçek aşı uygulanacak. Bu sayede gerçek aşı ile aşı olmayanlar arasında etki farkı ortaya konulabilecek. Çalışmanın bitiminde, plasebo kolundaki tüm gönüllüler de tekrar merkezlere davet edilecek ve gerçek aşı uygulaması yapılacak.

18-59 YAŞ ARASI, DAHA ÖNCE COVİD-19 GEÇİRMEMİŞ VATANDAŞLAR…

15 Eylül’de ülkemizde Faz 3 çalışmalarına başlanan Çin menşeli Covid-19 aşısı, sağlık çalışanlarından sonra gönüllü vatandaşlar üzerinde de uygulanmaya başlıyor. 18-59 yaş arası, daha önce Covid-19 geçirmemiş vatandaşlar, https://covid19asi.calismasi.info adresinden veya 0850 811 18 80 telefon numarasını arayarak gönüllü olabilecek.

0x0 Son Dakika Haberi Saglik Bakanligindan Flas Corona Virus Asisi Aciklamasi Covid 19 Asisinin Yan Etkileri Var Mi 1605859872949

1237 DOZ AŞI UYGULAMASI YAPILDI

Covid-19 aşısının uygulamaları Türkiye’de 12 şehirde 25 merkezde devam ediyor. İlk etapta yüksek riskli sağlık çalışanları üzerinde uygulamalarına başlanan aşı, bugüne kadar 726 gönüllü sağlık çalışanı üzerinde uygulandı ve 1237 doz aşı uygulaması yapıldı.

Sağlık çalışanları grubundaki uygulamaların güvenlilik verileri olumlu olarak değerlendirildiği için uygulamalar normal riskli vatandaşlara da açıldı.

Kreşler tatil olacak mı? Bakan Selçuk'tan açıklama

Kreşler tatil olacak mı? Bakan Selçuk’tan açıklama

İçişleri'nden koronavirüs tedbirleriyle ilgili rehber: Hangi saatlerde sokağa çıkmak yasak?

İçişleri’nden koronavirüs tedbirleriyle ilgili rehber: Hangi saatlerde sokağa çıkmak yasak?