Soğan nasıl saklanır? Soğan nasıl muhafaza edilir Soğan saklama yöntemleri

Soğan nasıl saklanır? Soğan nasıl muhafaza edilir Soğan saklama yöntemleri 1

Mutfakların temel gıda ürünlerinden biri olan soğan bütün yemeklerde kullanılır. Faydaları saymakla bitmeyen soğan doğru koşullarda saklanmadığı takdirde insan sağlığına zarar verebilir. Çok yönlü bir mutfak malzemesi olan soğan nasıl saklanır? Kesilmiş soğan bozulmaması için nerede saklanır? Soğan saklama ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi haberimizin içeriğine bulabilirsiniz.

Soğan, yemeklerin olmazsa olmaz ana ürünüdür. Her derde deva soğanın tam şifa kaynağıdır. Antibiyotik görevi gören soğan aynı zamanda çok lezzetli sebzeler arasında yer alıyor. Soğanın her biri benzersiz pişirme kullanımlarına sahip birçok boyut, şekil ve renklere sahip mucizevi bir sebzedir. Genelde birçok kişi soğanı toplu olarak alır ve kullanmaya başlamadan çok bekletildiği için yumuşar veya filizlenmeye başlarlar. Yemek yapan pek çok kişi, soğanın yarısını yemeğe fazla geleceğini düşünerek sonra kullanmak üzere bırakır. Kesilmiş soğanın açıkta bırakılması durumunda, ortamdaki tüm mikrop, bakteri ve virüsleri çektiği biliniyor. Eğer soğanı sonradan tükettiğinizde, hızla üzerinde topladığı bakteri ve mikropları da vücudunuza alırsınız. Soğanı doğru koşullarda saklamazsanız fayda yerine size zarar da verebilir. İsrafı önlemek ve paradan tasarruf etmek için soğan saklarken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları bulunuyor. 

  • Soğanı doğru koşullarda saklamak
     
  • Kesilmiş soğanı açıkta bırakmamak
     
  • Soğanı ağzı kapalı olacak şekilde saklamak gerekir.

KESİLMİŞ SOĞAN NASIL SAKLANIR?

Soyulmuş soğan:

Soğan soyulduktan sonra, bakteriyel kontaminasyonu önlemek için buzdolabında saklanmalıdır. Hava geçirmez bir kaba yerleştirin ve buzdolabınızın 4 °C veya altına ayarlı bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Uzmanlara göre soyulmuş soğan buzdolabında en fazla 10-14 gün ve – 4 derece saklanabilir. 

Dilimlenmiş, kesilmiş veya doğranmış soğan:

Dilimlenmiş, kesmiş ya da doğramış olduğunuz artan soğanları artmak yerine buzdolabında e fazla 10 güne kadar saklayabilirsiniz.

Doğranmış soğanları kapalı bir kaba alın ve ağzını güzel kapatın. Buzdolabınızı kokmaması için ayrıca kabı buzdolabı poşetinin içine koyup sıkıca bağlayın.

Ya da direk buzdolabı poşeti içinde ağzı kapalı bir şekilde saklayabilirsiniz.

Uzun süreli kullanım için dilimlenmiş, kesilmiş veya doğranmış soğan üç ila altı ay boyunca dondurucuda saklanabilir. En iyi çorba, güveç gibi pişmiş yemeklerde buzluktan çıkardıktan sonra kullanabilirsiniz.

Benmari usulü ne demek? Benmari usulü en kolay çikolata eritme yöntemi 1

Benmari usulü ne demek? Benmari usulü en kolay çikolata eritme yöntemi

En kolay komposto tarifleri neler? Ramazan ayına özel 3 komposto tarifi 1

En kolay komposto tarifleri neler? Ramazan ayına özel 3 komposto tarifi