Sosyal Medyayı Çıldırtan Bulmaca!


‘Meyve Matematiği’ sorusu çizmek isteyenleri şöyle alalım…

“Mesele ayrıntıları fark edebilmekte yeğen” dedirten bir bulmaca, iki gündür sosyal medya kullanıcılarını çıldırtarak viral olmuş durumda

‘Meyve Matematiği’ adıyla tanımlanan bu bulmaca da, üç denklemin ardından sorulan sorunun, bir türlü doğru cevaba ulaşamamasının nedeni ise aslında çok basit: Ayrıntılar!

Yukarıdaki resmi inceleyip bir cevap verdiyseniz, şimdi habere devam edebilir ve sonucunuzun doğru olup olmadığını görebilirsiniz…

Öncelikle bulmacayı çözmeyen çalışan çoğu kişinin cevabı 16 olarak bulduğunu belirtelim. Sizin cevabınız da aynı mı? Öyleyse, yanlış yoldasınız!

Gerçek cevabı bulabilmek için tabloya biraz daha dikkatli bakmanız gerekiyor.

Üç elmanın toplamının 30 olarak verildiği şemadan çıkan sonuç her bir elmanın değerinin 10 olduğu. Buraya kadar sorun yok.

Bir elma, her biri ‘4’ muzdan oluşan iki muz salkımının toplamı ise 18 olarak verilince, her bir muz salkımının değeri 4, her bir muzun değeri ise 1. Asıl sorun burada başlıyor işte; muzları herbiri olarak ayrı ayrı değerlendirmek yerine bütün olarak görenler çoğunlukta çünkü!

4 adet muzdan oluşan bir salkım muzdan, ‘iki yarım’ Hindistan cevizi çıkınca ise sonuç 2.

Bu durumda, bulmacanın asıl sorusunun cevabı ‘bir yarım’ Hindistan cevizi, bir elma ve ‘üç adet’ muzun toplam değeri.

Yani 14!

Ancak bulmacanın orijinal bağlamından çıkartıldığı söylentileri, bu cevabın da mutlak doğru olarak ilan edilemeyeceğini tartışmalarını da beraberinde getiriyor.

Siz ne dersiniz? 14 mü, yoksa değil mi?


Send this to a friend