Çocuğunuza Her Gün Söyleyebileceğiniz 8 İfade

Çocuğunuza Her Gün Söyleyebileceğiniz 8 İfade 2

Çocuğunuzun gelişimine olumlu katkıda bulunmak için her gün aşağıdaki 8 ifadeyi kullanabilirsiniz.

Çocuğunuza Her Gün Söyleyebileceğiniz 8 İfade

Yapabilirsin.

Okulda ve evde çocuğunuzun yapabildiği etkinlikler olabileceği gibi becerilerini aşan etkinlikler de olabilir.

Burada ebeveynin görevi çocuğunu yüreklendirmek ve yapabileceğine dair onu desteklemektir. Bu ifade ile bunu başarabilirsiniz.

Vazgeçme, bir daha dene.

Çocuğunuza karşılaştığı sorunlarda yılmamayı, tekrar tekrar deneme cesareti vermek için ‘’Biraz daha denemen lazım belki bir sonrakinde başarırsın.’’ ifadeyi kullanabilirsiniz.

Sana inanıyorum/güveniyorum.

Bazen çocuklar anlayamadıkları ve ya beceremedikleri bir olay karşısında yenilgi hissederler, öz güvenlerini ve potansiyellerini hatırlatmak için bu ifadeyi kullanabilirsiniz.

Tekrar yaparak / hata yaparak öğreniriz.

Zorluklarla karşılaştığımızda veya istediğimiz sonucu elde edemediğimizde vazgeçmeyip strateji değiştirip, tekrar denemeyi vurgulayan bir ifadedir. Sorunu çözmek için birkaç doğru soru ile de çocuğunuza yol gösterebilirsiniz.

Her zaman yapabileceğinin en iyisini yap.

Böylelikle çocuğunuzun öz değerini fark etmesini sağlarsınız. Her konuda kimse başarılı değildir ama önemli olan elimizden geleni yapmaktır. Başkaları ile rekabet içinde olmaktansa kendi içindeki hedeflerin önemini bu ifade ile vurgulayabilirsiniz.

Başkalarına sana davranılmasını istediğin gibi davran.

Doğruluk payı olan bu ifade ile çocuğunuza empatiyi ve sevgiyi vurgulamış olursunuz. Çocuğunuz erken yaşlardan merhametli ve iyi kalpli olmayı öğrenmelidir.

Bana ne zaman ihtiyacın olursa buradayım.

Çocuğunuza önce kendine güven, sana inanıyorum diyerek ve birkaç yönlendirici soru sorarak önce sorunu kendisinin halletmesine fırsat verin. Ama ihtiyacı olduğunda güvenli desteği sizde bulacağını ifade edin. Böylelikle her gün tekrarlanan deneyimler ile çocuğunuzun sevgi dolu, mutlu, mutluluk veren ve kendi hayallerinin peşinde koşabilen bir genç olmasına destek olmuş olursunuz

Kaynak: Renata Finholdt, çeviri Ayşe Başak Erk

Çocuğunuzu Cesaretlendirmek için 20 İfade

Çocuğunuzu Cesaretlendirmek için 20 İfade

Ebeveynlik Becerinizi Geliştirmek için 7 Gün

Ebeveynlik Becerinizi Geliştirmek için 7 Gün