Türkiye’de ilk ölüm! Strep A bakterisi 3 yaşındaki Aras’ı öldürdü! Aras’taki belirtileri nelerdi?

Türkiye'de ilk ölüm! Strep A bakterisi 3 yaşındaki Aras'ı öldürdü! Aras'taki belirtileri nelerdi? 1

Tüm dünyada yayılmaya başlayan ve özellikle çocukları öldüren Strep A bakterisi nedeniyle Türkiye’de ilk ölüm gerçekleşti. 3 yaşındaki Aras Sönmez, Strep A bakterisi nedeniyle hayatını kaybetti. Ailesi, minik Aras’ta Strep A belirtilerinin nasıl ortaya çıktığını tek tek anlatıp aileleri uyardı…

addtext 01 25 02.04.10

Koronavirüs kabusu sona ermeden dünya Strep A bakterisi salgını tehdidiyle karşı karşıya. Aralık ayında Türkiye’de görülmeye başlanan Strep A virüsü, özellikle küçük yaştaki çocukları etkiliyor. 3 yaşındaki Aras Sönmez, Strep A batresi nedeniyle hayatını kaybetti. Minik Aras’ın ailesi, hastalığın belirtilerinin Aras’ta nasıl ortaya çıktığını anlattı.

Strep A bakterisi kaynaklı enfeksiyonlarda yaşanan can kaybı artışı, dünya çapında tedirginliğe yol açarken, NTV’nin haberine göre. Türkiye’de de 3 yaşındaki Aras Sönmez bu bakteri yüzünden 2 hafta önce hayatını kaybetti.

addtext 01 25 02.03.58

Baba Oğuz Buğrahan Sönmez, ”Soğuk algınlığı, grip tarzında hastalıkları oldu. Aras’ı sürekli takip eden doktoruna götürdük. Yaklaşık 10 gündür de evde dinleniyordu. Hastalığı geçiyordu. Bu periyot bir-iki aydır devam etti. Sadece daha öncekinden farklı olarak vücudunda kaşınmalar olduğunu söylüyordu” açıklamasında bulundu.

Baba Sönmez, küçük Aras’ta Strep A bakterisi rahatsızlığının belirtilerinin nasıl ortaya çıktığını ise şöyle anlattı: ”Bir tarafının morarmaya başladığını gördük. Burnunda pütür pütür olan şeyler morarmaya başlamış. Hemen aklımıza menenjit geldi. Arası o şüpheyle Etlik Şehir Hastanesi’nde götürdük.”

addtext 01 25 02.03.48

“Hastaneye gitmem 15 dakika sürdü. Kırk dakikalık bir zaman içinde bu morartı Aras’ın bütün vücuda yayıldı. Ondan sonra doktorlar genel bir bilgilendirmeyi yaptı, Arası yoğun bakıma alacaklarına dair. Antibiyotik tedavisine başladık hemen damardan dediler.'”

3 yaşındaki Aras’ın kısa sürede böbrekleri çalışmaz hale geldi, kalbi durarak hayatını kaybetti. Doktorlar ölüm nedeninin Strep A’ya bağlı olduğunu söyledi.

“Bir çocuk bile kurtulsa bizim için önemli”

Baba Sönmez, ”Hiçbir sağlık sorunu olmayan bir çocuğu bile 3-4 saat içinde götürebildiyse eğer kimsenin başına böyle bir şey gelmesin. Çünkü evladını kaybetmek çok zor bir durum.”

“Doktorlardan da Allah razı olsun. Gerekli müdahaleleri yaptılar. Biz ilk defa biz kendi çocuğumuzla beraber duyduk. Bir çocuk bile kurtulsa bizim için çok önemli. Herkes çocuklarını birebir takip etsin” diye konuşarak uyarıda bulundu.

Türkiye'de bir ilk: Birçok hastalığa deva olacağını iddia ediyor! 1

Türkiye’de bir ilk: Birçok hastalığa deva olacağını iddia ediyor!

Kar geliyor! Uzman isimden kritik uyarı: Doğal gaz faturasını yüzde 35 düşürmek mümkün 1

Kar geliyor! Uzman isimden kritik uyarı: Doğal gaz faturasını yüzde 35 düşürmek mümkün