Unutkanlığı yiyeceklerle yenin!


Modern hayatın beraberinde getirmiş olduğu unutkanlığa karşı olarak doğal yaşam ise şifa saçıyor.

 

Uzmanlara göre güçlü bir bellek için tüketmemiz gereken gıdalar kuruyemiş , balık, kuşkonmaz gibi gıdaları tüketmemiz öneriliyor..

 

Güçlü bir bellek sağlıklı ve zinde bir beyin ve ruh sağlığıyla mümkün oluyor. Uzmanlar beslenme düzenine dikkat edildiğinde unutkanlığa karşı olarak da  korunmanın mümkün olduğunu ifade ederek, beyin sağlığını koruyacak besinleri şu şekilde anlatıyor: 

 

Balık tüketimi: Haftada mutlaka  en az 2 defa önerilen balık, bilhassa Omega-3 vitamini bakımından da  son derece zengin olan ton balığı, somon gibi yağlı olan deniz balıklarını tüketmeniz beynin ihtiyaç duyduğu omega-2 yağ asitlerini alabilmeniz içinde yeterli olmaktadır. .

 

Kuşkonmaz meyvesi: K vitamini bakımından çok zengin brokoli, ıspanak ve kuşkonmaz gibi sebzeler beyin gücünü inanılmaz derecede arttırarak bellek ve konsantrasyon gibi işlevlere çok iyi geldiği bilinmektedir.

 

Kuruyemişler: Yağ asitleri ve de  yaşla beraber görülebilen bilişsel gerilemeyi yavaşlatan E vitamini zengini kabuklu yemişler ve tohumlar unutkanlıkla mücadele eder. Ceviz, fındık, kaju, badem, yer fıstığı, ay çekirdeği gibi yemişlerden birini her gün 1 avuç tüketin.

 

Fasulye: Bir B vitamini olan folat, bedenin yeni hücreler, üretmesine ve hücrelerin yapısının da korunmasına yardım etmektedir. Folat zengini fasulye beyin sağlığı için yararlı bir besindir. Hafızayı güçlendirir, unutkanlığı yener.

 

Zeytinyağı: Alzheimer hastalığının önlenmesi oldukça etkilidir. Zeytinyağı içinde bulunan doğal fenolik bileşik unutkanlığa iyi gelip Alzheimera çok iyi gelmektedir.

 

Yükleniyor…

Arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz:

Send this to a friend