Uzmanlar Kurban Bayramı için uyardı kesinlikle yapmamanız gereken şey

Kurban Bayramı’nda yapılıp yapılmaması gerekenler konusunda uyarlarda bulunan uzmanlar, bu sefer de bayramda kesinlikle göz ardı etmemeniz gereken bir yanlışa dikkat çekti.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala kurbanlıklarını alan vatandaşlar heyecanla Pazar gününün gelmesini bekliyor. Kestikleri kurbanlıkları aynı gün içinde tüketecek olan vatandaşlara ise uzmanlardan kesin bir dille uyarılar yapılıyor.

Kendi yağı ile pişsin: Kurban Bayramı’nı sağlıklı bir şekilde geçirmek için önerilerde bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Murtaza Çit, bayramda kontrolü elden bırakmamak gerektiğini ifade ederek “Etle yapılan yemekler kendi yağı ile pişirilmeli ve ilave yağ eklenmemeli” ddedi.

Ölüm sertliği: Kurban etlerinin kesildikten hemen sonra tüketilmesiyle ilgili uyarıda bulunan Çit, “Bayram günü yeni kesilmiş hayvanın eti hemen tüketilmek üzere kavrulur. Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Özellikle yeni kesilmiş hayvanın etinde rigor mortis (ölüm sertliği) olur ve etteki sertlik hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar.” dedi.

Birkaç gün dinlendirilmeli: Kurban etlerinin kesildikten hemen sonra tüketilmemesi gerektiğini de vurgulayan Çit, “Buzdolabında birkaç gün (en az 24 saat) dinlendirilmeli veya marine edilerek buzdolabında en az 8 saat bekletildikten sonra tüketilmelidir” ifadelerine yer verdi

Nasıl etler tercih edilmeli?:

Özellikle kolesterol yüksekliği, obezite, yüsek tansiyon, kalp-damar hastalığı, mide hastalığı, şeker hastalığı ve insülin direnci olan kişilerin kurban bayramında et ve şeker tüketimine daha çok dikkat etmeleri gerektiğini ifade eden İç Hastalıkları Uzmanı Çit şu açıklamalarda bulundu:

👍🏻Bu da ilginizi çekebilir ⭐️ 

video

Kalp-damar hastalığına dikkat:

“Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için kalp-damar hastalığı, şeker hastalığı ve yüksek tansiyonu olan kişiler Kurban Bayramı’nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli, kısıtlı miktarlarda tütmeli ve aşırıya kaçmamalıdır.

Tek başına pişirmeyin:

“Kronik hastalığı olanlar etlerin pişirilmesinde haşlama ve ızgara gibi yöntemleri tercih etmeli, kızartmalardan kaçınmalıdır. Etlerin tek başına değil de sebzelerle birlikte pişirilmesi veya tüketilmesi, besin çeşitliliğinin sağlanması açsından sağlıklı bir yöntemdir”

Pilav tüketilmeli mi?:

Çit, kavurma ile pilav tüketenlere ise şu uyarılarda bulundu:
– “Et tüketilen öğünlerde pilav, makarna ve börek gibi karbonhidratların tüketimi oldukça sınırlandırılmalıdır. Bunların yerine mutlaka sebze yemeği ve salata tüketilerek hem sindirim kolaylaştırılmalı hem de antioksidan desteği alınmalıdır.

Salata yiyin:

“Et içeren yemekler sıklıkla öğle saatlerinde tüketilmeli, akşam yemeklerinde sebze ve salataya ağırlık verilmelidir”

Tatlı uyarısı:

“Et dışında bayramlarda aşırı tatlı tüketiminden ve karbonhidrat alımından da kaçınılmalı. Tatlı olarak daha çok sütlü tatlılar ve meyve tatlıları tercih edilmelidir.”

https://bilgivaktiii.com/

⭐️- EN ÇOK İZLENENLER - ⭐️ 
video
video
video
video
video
video
video
video