Mutfaktaki tehlike! Zeytinyağı fiyatları arttı, sosyal medyada gören evde denemeye başladı… Uzmanlar uyarıyor: Üzülerek söylüyorum ki…

addtext 01 14 11.48.27

Zeytinyağı fiyatlarındaki artış sonrası ‘tehlike’ mutfağa girdi. Sosyal medyada yayılan görüntüleri izleyerek evde saflık analizi yapanların sayısı her geçen gün artarken, uzmanlardan uyarı geldi. Çukurova Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Serkan Selli ile öğretim görevlisi Onur Sevindik, zeytinyağında hilelerin anlaşılmasının bu yöntemlerle mümkün olmadığını belirterek, tek yapılması gerekenin ne olduğunu açıkladı.

addtext 01 14 11.46.58

Zeytinyağındaki hileler son günlerde gündem oldu. Fiyatların da artmasıyla birlikte zeytinyağı kullananlar, yemeklerde kullandığı yağın hileli olup olmadığını test etmeye başladı. Özellikle son günlerde sosyal medyada paylaşılan, ‘saflık analizi’ yöntemleri giderek yaygınlaştı. Evde çeşitli kimyasallar kullanılarak yapılan testlerin bir sonuç vermeyeceğini belirten uzmanlar ise bu konuda özellikle ev hanımlarını uyarıyor.

Son dönemde özellikle zeytinyağında yapılan hilelerin çok arttığından bahseden ÇÜMERLAB Müdürü Gıda Mühendisi Prof. Dr. Serkan Selli ve öğretim görevlisi Onur Sevindik, yaptıkları analizleri paylaşıp, uyarılarda bulundu.

 

SON 1 YILDA HİLELİ ZEYTİNYAĞINDA CİDDİ ARTIŞ

Önemli bir zeytinyağı üreticisi olan Türkiye’de tüm dünyada olduğu gibi kuraklığın verim düşüşüne neden olması ile zeytinyağı fiyatlarının da çok yükseldiğini anlatan Prof. Dr. Serkan Selli, “Bu yıl zeytinyağlarında geçmiş yıllarda pek rastlamadığımız şekilde taklit ve tağşişin, hilelerin oranının da oldukça yükseldiğini gördük. Laboratuvarımızda çeşitli yöntemlerle bu hileleri tespit ediyoruz. Geçtiğimiz yıl Türkiye genelinde gelen yağların tamamını düşündüğümüzde yüzde 5’lik bir bölümünde hile çıkıyordu. Ancak bu yıl yaptığımız analizlerin üzülerek söylüyorum ki yüzde 25’lik kısmında hile saptamaktayız.

En sık rastladığımız hile, zeytinyağına düşük fiyatlı diğer bitkisel yağların karıştırılması oluyor. Böylelikle daha fazla miktarda zeytinyağını yüksek fiyattan satarak, haksız bir kazanç elde ediliyor. Sağlık açısından zararlı herhangi bir kimyasal bileşene rastlamadık. Ancak bakanlığın denetimleri sıklaştırmasının toplum sağlığı açısından çok önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

addtext 01 14 11.46.49

“FİYATLARIN ARTIŞI İLE GÜVEN DUYGUSU AZALDI”

Merkezde gıda hileleri üzerine çalışmalar yürüten öğretim görevlisi Onur Sevindik ise hasat döneminden bu yana son 3 aylık süreçte çok yoğun şekilde analiz yaptıklarını belirterek, “Bu yıl zeytinyağı hile analizi için hem üreticiden hem de yüksek miktarda ürün alacak olan tüketicilerden çok fazla talep var.

Çünkü bu sene fiyatların artışı ile zeytinyağına olan güven duygusu azaldı. Örneğin zeytinyağına mısır, ayçiçeği, pamuk, kanola, çivit yağı işleniyor. Mesela son yaptığım analizde, 6 numuneden 2’si maalesef hileli çıktı. Geçtiğimiz yıllara göre, bu yıl yüzde 20-25 oranında hile ile karşılaşıyoruz. Bu hileleri Karbon İzotop Analizi, Gaz Kromatografisi Yağ Asitleri Profili Analizi, HPLC Biofenoller Analizi ile ortaya koyuyoruz” diye konuştu.

 

“SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLAN YÖNTEMLER ETKİSİZ”

Son dönemde insanların mutfaklarındaki kimyasalları karıştırarak, zeytinyağlarının sahte olup, olmadığı anlamak için girdikleri çabaya ilişkin Sevindik, “Zeytinyağının sahte olup, olmadığının anlaşılması için ancak ve ancak hassas teknolojik yöntemler doğru sonuçlar verebilir.

Bu analizler olmadan son dönemde sosyal medyada gündem olan yöntemlerle, örneğin mutfaklarındaki kimyasalları yağ ile karıştırarak yaptıkları çaba ile sahteciliğin anlaşılması imkansız diyebilirim. Tek belirteç şu olabilir; zeytinyağında net bir zeytin kokusu alınması gerekiyor. Eğer bu koku yoksa şüphelenmeye başlayabilir, yağınızı laboratuvarlarda analiz ettirebilirsiniz.” (DHA)

addtext 01 12 11.27.17

MEB’den yeni karar! Okullarda yarıyıl tatili öncesi yeni dönem başlıyor! ‘Bu yıl ilk adımı attık’

addtext 02 15 01.08.57

MEB’den öğrencileri üzecek ‘Hollanda’ formülü! Okul 200 güne çıkıyor, tatil süresi kısalıyor! Ara tatil kaldırılacak mı? derken… Olan yaz tatiline oldu