Vücudunuzun C Vitamini Bitmiş Olduğunun 10 Erken Belirtisi

vücudunuzun c vitamini bitmiş olduğunun 10 erken belirtisi

C vitamini, vücudunuzun sağlıklı olması ve düzgün çalışması için çok önemlidir. Her gün yeterli miktarda almanız gerekir, çünkü diğer vitaminlerin aksine, C vitamini sisteminizde çok uzun süre kalmaz. Vücudunuzdaki C vitamini eksikliği, düşük yaşam kalitesine ve rahatsız edici semptomlara neden olabilir. Ancak, bunlar diyetinize yeterli miktarda C vitamini eklenerek tersine çevrilebilir.

saclar

Diş etleriniz sık sık şişiyor ve kanıyorsa

C vitamini diş eti sağlığı için esastır. Günlük alımınızı doğru yapamıyorsanız, muhtemelen gingivitis gelişir. Diş hijyeni konusunda kendinize iyi bakıyorsanız fakat yine de şiş diş etiniz varsa ve diş eti kanaması geçiriyorsanız, daha fazla C vitamini almayı deneyin. Bilim adamları, yetişkin kadınlar için günde yaklaşık 75 mg ve yetişkin erkekler için günde 90 mg alması gerektiğini söylüyor (eğer Sigara içiyorsanız günlük 35mg fazladan ekleyin).

Kolayca çürüme oluyor ve yaraların iyileşmesi uzun sürüyorsa

Şeftali gibi çürüyorsanız, sisteminizde C vitamini eksik olabilir. Neyse ki, her gün narenciye meyvelerinizi ve sebzelerinizi yerseniz bu durum tersine çevrilebilirsiniz. Ek olarak, çiziklerin ve kesiklerinin iyileşmesi çok uzun sürüyorsa, bu C vitamini oyununa başlamak için bir işarettir. Vücudun kolajen üretmek için C vitaminine ihtiyacı var, o yüzden git o portakalları ye!

Saçlarınız kırılgan ve kolayca dökülüyor ise

Saç dökülmesi ve kırılmasıyla karşılaşıyorsanız, günlük C vitamini dozunuzu almanız gerekir. Saç ürünlerine bir sürü para harcamadan önce, brokoli ve kivi gibi C vitamini bakımından zengin yiyecekleri yemeyi deneyin. Yaygın olarak yenen yiyeceklerin çoğunda yeteri kadar C vitamini vardır, bu nedenle takviye almak gerekmez. Tek ihtiyacınız olan daha sağlıklı bir diyet.

eklem agrisi

Sık sık eklem ağrınız varsa

Eklem ağrısı, C vitamini eksikliğinin çok erken bir işaretidir. C vitamini bu kadar güçlü bir antioksidan olduğundan, vücudunuzdaki eksikliği eklemlerinizin ağrımasına neden olan iltihaplara neden olabilir. Eklem ağrısını yönetmek oldukça korkunç olabilir, bu nedenle C vitamini almayı günlük rutininizin bir parçası yapmak iyi bir fikirdir.

Sürekli hastalanıyorsanız

Sık sık grip, soğuk algınlığı ve enfeksiyon vakası geçiriyorsanız, muhtemelen bağışıklık sisteminiz zayıflıyor demektir. C vitamini, bulaşıcı hastalıklar ve yabancı istilacılarla savaşan beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır. Sürekli hastaysanız, bu, bağışıklık yanıtınızın zayıf olduğu ve C vitamini alımınızı arttırmanız gerektiği anlamına gelir.

Vücudunuzda ağırlık hissi varsa

Yaşam tarzınızda büyük bir değişiklik yaşamadıysanız, fakat hala kilo alıyorsanız, bunun bir C vitamini eksikliğiyle ilgisi olabilir. Düşük C vitamini ve yüksek vücut yağı, özellikle karın yağ arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. C vitamini vücudunuzun daha verimli yağ yakmasına yardımcı olur, bu yüzden lahana salatası yemelisiniz.

Gün boyunca uykulu ve yorgun hissediyorsanız

Gece boyunca yeterince uyuyabiliyor, ancak gün boyunca hala halsiz hissediyorsanız, o zaman yeterince C vitamini almıyorsanız, yorgunluk vücudunuzdaki C vitamini eksikliğinden kaynaklanan birçok belirtiden biridir. Günlük alımı ayarladıktan sonra daha az yorgun hissetme ihtimaliniz yüksek olabilir. 10 fincan kahve içmek yerine kivi yiyin!

Cildiniz kuru ve mat görünüyorsa

Daha önce de söylediğimiz gibi, C vitamini kolajen üretimi için çok önemlidir. Yeterli C vitamini almazsanız, kollajen cildinizi parlattığı için cildinizin mat ve buruşuk görünme ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. Cilt bakım pazarında çok pahalı C vitamini serumları bulunmalarına şaşmamalı!

Sık sık burun kanaması geçiriyorsanız

Burun kanaması genel sağlığınız için genellikle tehlikeli değildir, ancak bunları sık sık yaşıyorsanız, vücudunuzun daha fazla C vitamini alması gerektiği anlamına da gelebilir. Burnunuz minik kan damarlarıyla doludur ve C vitamini zayıflıklarını önlemek için önemlidir. Yeterince güçlü olmazlarsa, burun kanamalarını tetikleyebilir.

Tırnaklarınız zayıf ve inceyse

Vücudun demiri daha iyi emilmesi için C vitaminine ihtiyacı vardır. Sisteminizde C vitamini bitiyorsa, kırılgan tırnaklara neden olan demir eksikliği anemisine yol açabilir. Bir tırnak kuvvetlendirici denediniz ancak herhangi bir sonuç görmediyseniz, belki de diyetinizi daha taze meyve ve sebzelerle yükseltmek bu sorunu çözebilir ve genel sağlığınızı iyileştirebilir.

Bu semptomlardan herhangi biri var mı? Daha fazla C vitamini içeren yiyecekler yemeyi mi planlıyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle paylaşın!

patatesin Çok az kişinin bildiği 13 kullanım alanı

Patatesin Çok Az Kişinin Bildiği 13 Kullanım Alanı

deodorantın hiç bilmediğiniz 8 Özelliği

Deodorantın Hiç Bilmediğiniz 8 Özelliği