YouTube’dan görüp yapmış oldu!

YouTube'dan görüp yapmış oldu! 3

Video izleyerek karısının doğumuna destek olmak isteyen adam, bebeğinin ölümüne sebep oldu. Op. Dr. Yusuf Olgaç, “Bir yiyecek programından yiyecek yapmayı öğrenebilirsiniz sadece doğumu asla” diyerek mühim uyarılarda bulunmuş oldu.

Hindistan’da yaşayan 34 yaşındaki R. Loganathan isminde adam, geçtiğimiz günlerde eşinin doğum sancıları başladığında YouTube’daki doğum videolarını izleyerek doğumu gerçekleştirmeye çalıştı. Ölü bir adam bebek doğuran hanım, saatler süresince doğum sancısı çekti ve fazlaca kan yitirdi. Yaşanılan bu olayın dünya üstünde ilk olmaması, akıllara ailelerin bu mevzularda fazlaca fazla bilinçlendirilmediğini getirdi. 

61c9a35b86b2452b78943686

Hanım Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Tabip Yusuf Olgaç, doğumun tekrarı olmayan eşi olmayan bir tecrübe bulunduğunu ve bu deneyimin güzel neticelenmesi için ‘doğru’ bilginin oldukça mühim bulunduğunu altını çizdi. Yanlış kararların geri dönüşü mümkün olmayan fena sonuçlara niçin olabileceğini dile getiren Op. Dr. Yusuf Olgaç, “Gerek toplumsal medyada gerek web sayfalarında doğruluğu teyit edilmemiş, deposu belli olmayan bilgiler fazlaca fazla. Bu yanlış bilgiler hem ailelerin yanlış seçimler yapmasına hem de gereksiz korkular yaşamasına niçin oluyor” dedi.

Gebelik başlangıcından itibaren ailelerin doktor ve informasyon kaynaklarını doğru seçmeleri icap ettiğini söyleyen Dr. Olgaç, yurt haricinde da kabul gören ‘hipnobirthing’, ‘gentle birth’, ‘active birth’ benzer biçimde doğum felsefelerine ilişkin kaynakların takip edilmesi icap ettiğini dile getirdi. Dr. Yusuf Olgaç, gene aynı felsefeleri benimseyen ve kanıta dayalı tıbbi bilgilerin yer almış olduğu doğuma hazırlık eğitimlerini, mutlu bir doğumun eğer olmazsa olmazı olarak nitelendirdi.

Dr. Olgaç, “Bu eğitimde doğum, doğumun aşamaları, doğumun başlangıç bulguları, sezaryen sebepleri, tıbbi müdahaleler, nefes ve gevşeme egzersizleri, doğumda etken pozisyonlar, emzirme ve bebek bakımı, yenidoğan döneminde ilk yardım mevzuları en güncel tıbbi bilgiler esas alınarak ailelerle paylaşılıyor” diye konuştu.

Doğumun kitabından okunarak ya da video izlenerek yapılabilecek rahat bir fiil olmadığını dile getiren Op. Dr. Yusuf Olgaç, hepsinin birbirinden değişik bulunduğunun altını çizdi. Binlerce bebeğin doğumuna birlikte rol almış bir doktor olarak hâlâ her doğumda anne ve bebekten bir şeyler öğrendiğini de aktardı.

‘PİŞMANLIK YAŞATIR’

Tıbbi bilgilere haiz olmadan doğum yaptırmanın kalıcı hasarlara ve hatta yaşamsal risklere niçin olabileceği mevzusunda uyarılarda bulunan Dr. Olgaç, “Bir yiyecek programından yiyecek yapmayı öğrenebilirsiniz. Yaptığınız yiyecek leziz değilse yemezsiniz olur biter. Sadece izlediğiniz videodaki benzer biçimde doğum yaptıramazsanız, tekrardan tecrübe etme şansınız olmaz ve büyük pişmanlıklar yaşarsınız” dedi.

61c9bec086b2471f88548920

‘RİSKİ OLMAYAN BİR DOĞUM ŞEKLİ YOK’

Risk analizinin gebeliğe özgü yapılması mevzusunda uyarıda bulunan Dr. Yusuf Olgaç, riski olmayan bir doğum şeklinin olmadığını dile getirdi. Dr. Olgaç’a bakılırsa genel olarak düzgüsel doğumdaki ihtimaller içinde riskler sezaryenden fazlaca daha azca ve yok denecek kadar azca tıbbi müdahale de bulunuluyor. Gebenin pozitif anlamda desteklendiği bu doğum şeklindeki risklerin azca olması, memnuniyeti de artırıyor.

SONRAKİ GEBELİKLERDEKİ RİSKİ DE ARTIRIYOR

Dr. Olgaç, sonraki gebeliklere etkilerin de hesaba iştirak etmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Düzgüsel doğum yapmış bir gebenin sonraki gebeliklerinde ve doğumlarında riskler daha da azalırken, sezaryen geçmişi olan bir gebenin hem gebelik sürecinde hem doğum zamanında riskler ilk gebeliğe bakılırsa artıyor” açıklamasını yapmış oldu.

‘GELİŞMİŞLİK SEVİYESİNİN GÖSTERGESİ’

Dr. Yusuf Olgaç, “Gelişmiş ülkelerde düzgüsel doğum oranı yüksek iken, eğitim ve gelir seviyesi düşük ülkelerde sezaryen oranı artar. Maalesef ülkemiz yüzde 55’lik sezaryen oranıyla bu mevzuda dünyada ikinci sırada. Bu yüzden mümkün oldukça anne-bebek sağlığı için tercih edilmesi ihtiyaç duyulan doğum şekli düzgüsel doğum olmalı” diyerek düzgüsel doğumun önemine vurgu yapmış oldu.

Milliyet

Son dakika: Hayvanlarla ilgili 81 ile genelge

Son dakika: Hayvanlarla ilgili 81 ile genelge

Ateşi çıkan evladı susuz bırakmayın 4

Ateşi çıkan evladı susuz bırakmayın