Zatürrenin En Sinsi 11 Belirtisi

Zatürrenin En Sinsi 11 Belirtisi

Zatürrenin belirtileri nelerdir?

Pnömoni yani zatürre akciğerlerde bakteri veya virüslerin yol açtığı bir enfeksiyondur. Erken tanı ve uygun tedavi ile tamamen iyileştirilebilen zatürre, halen dünyada ve ülkemizde özellikle 1-4 yaş arası çocuklarda ölüm nedenlerinin yüzde 40’ından sorumludur. Akciğer enfeksiyonları soğuk algınlığı bulguları ile başlar. Akciğere yerleşip tipik bulguların ortaya çıkması birkaç günü bulabilir.

Belirtiler şu şekilde sıralanabilir

39 derece ve üzeri yüksek ateş

Öksürük

Balgam çıkarma

İştahsızlık

Halsizlik

Çabuk yorulma

Sık ve zor nefes alma

Hırıltılı solunum

Göğüs ağrısı

Karın ağrısı

Dudakta uçuk

Zatürrede 8 risk faktörüne dikkat!

Zatürre çocuklarda her yaş grubunda görülebilir. Zatürrede risk faktörleri şu şekilde sıralanabilir:

Çocuğun 2 yaş altı ve hiç anne sütü almamış olması

Bebeğin erken ve prematüre doğması

Olumsuz sosyoekonomik şartlar

Yetersiz beslenme

Kötü hijyenik koşullar

Kalabalık ortamlarda yaşama

Sigara dumanına maruz kalma

Bağışıklık sistemini etkileyen kronik hastalıklar

Ağır tablolarda akciğerde hasar kalabilir

Zatürre tedavisi sonrası çocuğun akciğerinde herhangi bir hasar olup olmayacağı ailelerin en çok merak ettiği konulardan biridir. Akciğer enfeksiyonlarının birçoğu tedavi ile tamamen düzelir ve çocuk sorunsuz bir şekilde, herhangi bir özel tedbir almaksızın hayatına devam edebilir.

Sadece ağır enfeksiyonlardan sonra özellikle akciğerde apse oluşumu yani enfekte sıvı birikimi nedeni ile göğse tüp takılarak sıvının boşaltılması gereken durumlarda kalıcı hasar durumu yaşanabilir. Bazen cerrahi olarak bu bölgenin tamamının veya sadece akciğer zarının çıkarılması gerekebilir.

Zatürrenin tekrar etme riski oldukça düşük

Zatürreden korunmak için öncelikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve solunum yoluyla enfeksiyonların yayılımını kolaylaştıracak; kalabalık, havalandırması kötü, sigara içilen ortamlardan uzak durulması gereklidir. Bağışıklığın güçlendirilmesi beslenmenin dengeli, yeterli olması ve yaşa uygun aşıların zamanında uygulanması ile sağlanabilir. Pnömokok, suçiçeği, kızamık, hemofilus influenza ve grip aşıları akciğer enfeksiyonlarına karşı çocukları büyük oranda korur.

Tedavi kişiye özel planlanıyor

Zatürre teşhisi muayene, kan, balgam ve röntgen tetkikleri sonucunda konulur. Gerekirse daha ayrıntılı analizler; endoskopi aracılığı ile bronşların içine bakılması, akciğer tomografisi, tüberküloz için deri ve kan testleri yapılabilir.

Hastalığın tedavi süresini, ayaktan mı yoksa yatarak mı tedavinin yapılacağı kararı enfeksiyonun şiddetini değerlendiren doktor tarafından belirlenir. Bu süre 1-4 hafta arasında değişir. Tedavide antibiyotikler, bronş genişletici çeşitli solutma tedavileri, göğüs fizyoterapisi, ağızdan veya damardan sıvı ve beslenme desteği, gerekirse oksijen ve solunum cihazı desteği ile sağlanır

Kirli Kanı Temizleyen Mucizevi Bitki 3

Kirli Kanı Temizleyen Mucizevi Bitki

Antibiyotik Yerine Bu Gıdayı Tüketin 2

Antibiyotik Yerine Bu Gıdayı Tüketin