Ateşi çıkan evladı susuz bırakmayın

Ateşi çıkan evladı susuz bırakmayın 4

Yüksek ateş esnasında vücudun susuz kalması ateşi kontrolden çıkarır ve enfeksiyonun daha süratli ilerlemesine neden olur. Bu yüzden alev ateş çocuğa bolca su ve sıvı vermeyi dikkatsizlik etmeyin. 

Çocuk Sağlığı, Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Hülya Ercan Sarıçoban, alev ateş çocuğa yaklaşımda dikkat edilmesi gerekenleri konu alıyor. 

ÇOCUKLARDA ATEŞİN ÇIKMASI NE ANLAMA GELİR?

Düzgüsel sınırların üzerine çıkan bir vücut ısısını(38,3derece)ateş olarak adlandırıyoruz. Ortamın fazlaca sıcak olması ya da çocuğun kalınca giysilerle giydirilmesi ateşini çıkarabilir. Sadece ısı düşürüldüğünde ya da çocuğun giysileri hafifletildiğinde ateş düşmüyorsa bu durum enfeksiyondan ya da başka bir hastalıktan kaynaklanabilir. Ateş dirençliyse,4-6 saat ilkin düşmüş olduğu halde yeniden yükseliyorsa, bununla beraber kusma, baş ağrısı, ishal, öksürük, nefes darlığı, eklemlerde şişlik ve şuur kaybı var ise anne babalar evladı acil olarak hastaneye götürmeli.

61c9a2f666a97c185f4dc72f

ATEŞE HANGİ BELİRTİLER EŞLİK EDER?

Enfeksiyonun çeşidine göre değişiklik gösterir. Mide-bağırsak sistemi sorunlarında ishal, kusma, mide bulantısı görülebilir. Çocuk zatürre yada bronşiolit olmuşsa öksürük, balgam eşlik edebilir. Sebep boğaz enfeksiyonuysa boğaz ağrısı; menenjit ise mide bulantısı, baş ağrısı, kusma, nöbet geçirme ortaya çıkabilir. Normal olarak ateşin tek sebebi enfeksiyonlar değil. Romatizmal hastalıklarda, kanserlerde, zehirlenmelerde de ateş görülebilir. Romatizmada eklem şişliği, vücutta döküntüler, karın ağrıları şeklinde emareler ortaya çıkabilir. Kimi süre ateşin niçin yükseldiği anlaşılmaz. Bu sebebi bilinmeyen ateştir ve detaylı araştırılması gerekir.

ATEŞ ÇIKTIĞINDA NE YAPILMALI?

Evladı ilk olarak serin bir yere alın. Giysileri kalınsa çıkarıp ince giydirin. Titreme görülse dahi üstüne battaniye, yorgan örtmeyin. Ateşin yüksekliğine gore gerekirse bir tek iç çamaşırıyla bile durabilir. Ilık duş aldırın ya da yüzünü, kollarını, bacaklarını ve gövdesini ıslak bir bezle serinletin. Bolca su ve sıvı içirin. Yaşına uygun, hekimin önerilmiş olduğu ateş düşürücü verin. Hekimler bu amaçla en sık parasetamol ve ibuprofen grubu ilaçları kullanır. 

61c9a2f666a97c185ed5e355

ATEŞ SIRASINDA SU KAYBI NASIL ÖNLENİR?

Dehidrasyon (su kaybı) fazlaca tehlikelidir, tek başına bile hastayı şoka sokabilir. Bu yüzden ateş esnasında evlatların susuz kalmalarını önlemek gerekir. Bilhassa bebekler vücuttaki sıvı dengesini fazlaca kolay sağlayamaz. Ateşle beraber nefes alıp vermeleri hızlanabilir, solunumdan ve deriden su buharı kaybı yaşanabilir. Vücuttan sıvı azaldıkça ateş de yükselir. Çocuk ne kadar küçükse yada ateşe karşı müdahalede ne kadar geç kalınırsa dehidratasyon o denli daha sık görülür. Vücudumuzun yüzde 70’i sudan oluşur, su oranı azaldıkça tüm hücre ve organların sıhhatli emek harcaması bozulur. Bu durumda ateş kontrolden çıkabilir, enfeksiyon daha süratli ilerleyebilir, ateş fazlaca yüksekse bilhassa 5 yaşın altındaki çocuklarda havale görülebilir.

ALERJİK ÇOCUKLARDA ÖZEL ÖNLEM GEREKİR Mİ?

Alerjik çocukta ateş var ise bunun sebebi tek başına alerji değil, enfeksiyondur. Alerjik hastalık iyi tedavi edilmemişse, mesela alerjik nezlesi olan çocuğun burnu iyi temizlenmemişse bu bir süre sonrasında kulak iltihabı ya da sinüzite yol açabilir. Gene bronşlardaki balgam denetim altına alınamazsa zatürreye niçin olabilir. Bu şeklinde durumlarda ateş görülebilir. 

602e55aeae298bc7aa4b28d0

İLAÇ ALERJİLERİNE DİKKAT!

Alerjik çocuklarda ateş düşürücülere karşı alerji görülebilir. Kullanılan ateş düşürücülerin istenmeyen yan tesirleri olabilir. Bu durumda tedavi planı için bir alerji uzmanı hekime başvurulmasında yarar var. Tüm bunlara ek olarak kimi süre ateşle beraber vücutta kurdeşen ya da ürtiker denilen kaşıntılı, kırmızı döküntüler ortaya çıkabilir. Bunlar, enfeksiyonla beraber görülebilir fakat normalin üzerindeyse gene bir uzman hekime başvurulmalı.

Posta

YouTube'dan görüp yapmış oldu! 3

YouTube’dan görüp yapmış oldu!

Samuray kılıçlı cinayette yeni gelişme! 3

Samuray kılıçlı cinayette yeni gelişme!