Her zaman dondurucuda saklamanız gereken 10 besin

Her zaman dondurucuda saklamanız gereken 10 besin 5

Dondurucuyu, tavuk nugget, dondurulmuş pizza, dondurma veya uğraşmak istemediğiniz artıkları saklamak için sıradan bir yer olarak düşünebilirsiniz. Ancak dondurucuyu doğru bir şekilde kullanmak, daha düzenli ve stoklanmış bir mutfağa sahip olmanıza yardımcı olur. Dondurulmuş sebzeler ve meyveler gibi hiç bilmediğiniz temel gıdaları da dondurucuda saklayarak raf ömrünü uzatabilirsiniz. İşte her zaman dondurucunuzda bulundurmanız gereken 10 yiyeceği sizin için derledik. 

1. Donmuş sebzeler 

Taze sebzelerin raf ömrü nispeten kısadır. Özellikle pahalı ve mevsim dışında bulmak zor olabilir. Bu yüzden istediğiniz sebzeleri uzun süre dondurucuda saklayabilirsiniz. Dondurulmuş sebzeler tazesi kadar sağlıklıdır ve yılın herhangi bir zamanında en sevdiğiniz sebzeyi yemeyi sunar.

60e56ace86b2472d7c90d1c6

2. Donmuş meyveler

En sevilen sürdürülebilir gıda ipuçlarından biri de, meyveyi biraz olgunlaşmaya başladığında dondurmaktır. Muz, çilek, ananas ve mango iyi bir şekilde donan meyveler arasındadır. Kahvaltıda hızlı, renkli ve sağlıklı smoothieler hazırlamak için dondurulmuş meyveleri mutlaka stoklayın.

3. Et

Eti dondurucuda saklayarak hem tasarruf edebilir hem de kalabalık aile yemekleri için hızlıca lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz. Kıyma, tavuk budu ve göğüsleri, biftek ve pirzola gibi et ürünlerini stoklamadan önce indirimli fiyatlarını takip edin ve satın alın. Böylece akşam yemeğinde her zaman doyurucu bir protein bulundurursunuz. Tüm etleri pişirmeden doğru bir şekilde çözdürerek tüketmeyi ihmal etmeyin.

4. Balık

60e56ad886b2472d7c90d1c9

Dondurulmuş balık filetoları ve dondurulmuş kabuklu deniz ürünleri genellikle bütçe dostudur. Özellikle soğuk su banyosunda hızlıca çözülebilir, bu da balığın buzunu çözmeyi unuttuğunuzda hızlıca hazırlamanıza olanak tanır.

5. Kuruyemiş

Kuruyemişler çok yönlü bir besindir. Ancak, raf ömrü söz konusu olduğunda, pahalı kuruyemişler bazen yalnızca 6 ay kadar dayanır. Bu yüzden kuruyemişleri dondurucuda saklayarak raf ömrünü uzatabilirsiniz. Atıştırmadan veya pişirmeden önce onları çözdürmenize bile gerek yok.

6. Sebze artıkları

Tutumlu ve sürdürülebilir olmaya çalışıyorsanız, yemek artıklarını kullanmanın en sağlıklı yollarından biri, sebze artıklarını dondurmaktır. Sarımsak kabuklarını, soğan ve arpacık soğanlarının uçlarını, havuç talaşlarını, kereviz yaprakları gibi tüm sebze artıklarını, fermuarlı buzdolabı poşetlerine yerleştirerek, dondurucuda saklayabilirsiniz. Bu yöntem sadece yiyecek israfını azaltmanıza ve paradan tasarruf etmenizi sağlamaz, aynı zamanda ortaya çıkan stok, dışarıdan satın alınan sebzelerden çok daha sağlıklıdır.

7. Rendelenmiş kaşar peyniri

60e56ad986b2472d7c90d1cd

Asla dondurmamanız gereken bazı yiyecekler vardır, ancak rendelenmiş kaşar peyniri dondurucu dostudur. Yemeklerde kullanmadan önce buzunu çözmek için tezgahın üzerinde 30 dakika kadar bekletin.

8. Tereyağı

Bisküvi, turta veya tart gibi tatlıları çok lezzetli yapan en iyi püf nokta, soğuk tereyağı kullanmaktır. Soğuk tereyağını ulaşılabilir ve pratik bir hale dönüştürmek için küp şeklinde kesip dondurucuda saklayabilirsiniz. Bu aynı zamanda tereyağınızın raf ömrünü iki aydan altı aya kadar uzatır.

9. Ekmek

Ekmeği asla soğutmamalısınız, ancak ekmeğinizi dondurmak daha uzun süre taze kalmasını sağlar ve yaptığınız veya satın aldığınız ilk hali gibi kalır. Dondurulmuş ekmeği kullanmadan 1 gün önce tezgahta bekletin. Sadece ekmeğin kendisini değil, iç kısımlarını da mutfak robotunda parçalayıp, dondurucuda saklayabilirsiniz. Böylece kızartmalarda pane harcı olarak ya da köftelerin içine kullanabilirsiniz.

10. Yeşillik – Otlar 

60e56adb86b2472d7c90d1d7

Taze otlar, yemeklerinizi sıradanlıktan, sıra dışı bir hale getirebilir. Ancak buzdolabında uzun süre dayanmazlar. Yemeklerinizin daha uzun süre dayanması için size harika bir ipucu paylaşıyoruz. Taze otları alıp ince bir şekilde doğrayın ve içine biraz zeytinyağı ekleyip karıştırın. Bu otlu karışımı buz kalıplarına koyun. Ne zaman taze bir yeşilliğe ihtiyacınız olursa, pratik bir şekilde bu buz küplerini kullanabilirsiniz.

PembeNar

 

İki yaşındaki çocuk Meksika'da yol kenarında bulundu 5

İki yaşındaki çocuk Meksika’da yol kenarında bulundu

Robin Hood’luk genlerimizde var

Robin Hood’luk genlerimizde var