Kalp hastalarının yeni omicron varyantı hakkında bilmesi gerekenler

Kalp hastalarının yeni omicron varyantı hakkında bilmesi gerekenler

Omicron varyantı, 90’dan fazla ülkede şu an bu yayılmış durumda. Avrupa şu anda tekrardan kapanma ya da kısıtlamaları konuşurken, Sıhhat Bakanlığı omicron varyantının Türkiye’de de görüldüğünü deklare etti. Bilhassa kalp hastaları risk altında.

Peki, iyi mi önlemler alınmalı?

Prof.Dr. Hasret Esen, Covid 19’un dünyadaki dalgalanmalarını Türkiye’in birkaç hafta arkadan takip ettiğine değindi. Omicron’un da aslolan etkilerinin üç dört hafta sonrasında Türkiye’de hissedileceğini ve vatandaşların şimdiden 3. doz aşıların yaptırmaları icap ettiğini altını çizdi.

Prof. Dr. Hasret Esen, “Omicron, aşıya oldukça daha dirençli. Doğrusu aşının ürettiği antikorların virüsü etkisiz hale getirme gücü 40 kat daha zayıf.  O nedenle üçüncü doz aşılar ve hatırlatma dozları devreye girdi. Ülkemiz adına en sevindiğimiz husus, 2. aşılama oranının yüksek olması” dedi. Sadece bu aşamada üçüncü dozun altını çizmek gerektiğine değinerek, “Yurttaşlarımız, 2 doz tam aşı yaptırdım diye güvenmesinler, ivedilikle 3. doz aşılarını yaptırsınlar.” uyarısında bulunmuş oldu.  ABD’nin de yetkili kurulu CDC’de tam aşılama kriterini 2’den 3’e çektiğini duyurduğunu hatırlattı.

Esasen Sıhhat Bakanlığının da bu konudaki önlemleri artırdığına dikkat çeken Prof.Dr. Hasret Esen, ikinci mevzu da Omicron’un içerde şu demek oluyor ki kapalı mekanlarda da süratli yayıldığına işaret etti. Bilhassa İngiltere’nin, yılbaşı kutlamalarının iç mekanlarda o yapılmayacağını deklare etti belirtti. 

“Septomlar daha azca, insanoğlu Covid olduklarını düşünmüyorlar”

Prof. Dr. Hasret Esen, Omicron’a bağlı ölümlerin daha azca olduğu detayları paylaşıldı, bunun en mühim sebebinin de 1 yıl öncesine bakılırsa aşılı bir cemiyet olduğumuzun altını çizdi. Sadece Cenup Afrika’dan yeni gelen veriler aşılanmamış, yaşlı yada kronik kalp hastalığı olanların yoğun bakım yatış ve ölüm oranlarının yüksek olduğu yönünde. Pozitif tarafı ise malum kalp hastalığı olmayan kişilerde görülen ‘miyokardit’ şu demek oluyor ki kalp kas hasarının Omicron ile daha azca olduğu. 

Prof.Dr. Hasret Esen, bazı bilinmesi ihtiyaç duyulan mühim hususlara değindi. Esen, “Bu varyant akciğerde ve nefes borusunda 70 kat daha çok ürüyor. Sadece semptomlar oldukça daha daha azca. İnsanlar, tam da grip ve nezle durumlarının yaşanabileceği bu mevsimde Covid 19 geçirdiklerini düşünmüyorlar. Süratli yayılmasının birazcık da sebebi bu. İngiltere’de Omicron varyantını oranı %80’lere ulaştı. Bu durumu oldukça kaygı verici buldular. Rahat davranılmaması icap ettiğini, maske, mesafe ve hijyen kurallarına kesinlikle uyulması icap ettiğini daha iyi anlıyoruz. Bu bir ders şeklinde oldu aslına bakarsak” açıklamalarında bulunmuş oldu.

Öteki taraftan Pfizer Biontech’ten 2024 senesinde Covid-19 artık endemik olacak bilgisi geldiğini söyleyen Prof. Dr. Hasret Esen, “Buna bakılırsa Covid-19’un mahalli bölgelere, aşılamanın daha düşük olduğu ülkelerde devam edeceğini umabiliriz. Dilerim bu günleri de yaşarız” dedi.

Milliyet – PembeNar

Kadıköy'de tepki çeken görüntü!

Kadıköy’de tepki çeken görüntü!

Bu nasıl komşu? 3

Bu nasıl komşu?