Ödül ve ceza yok ama ne var?

Ödül ve ceza yok ama ne var?

Ödül ve ceza yok ama ne var?

Elbette koşulsuz ebeveynlik ve Doğal Ebeveynlik prensiplerini öğrenmek var.

Prensipleriniz yoksa bilinçaltından gelen doğru yanlış gelişi güzel yaklaşımlarınız var demektir. Bu arada iyi niyetiniz de çok önemli ama tek başına çoğu kez yeterli değildir.

 Ödül ve Cezaya bulaşmamak için şu 6 maddeyi gözden geçirmenizi tavsiye ederim.

1- Çocukla POZİTİF iletişimi öğrenmeliyiz. Ona kendini yetersiz ve suçlu hissettirecek dili terk edip değerli hissettirecek dile geçmeliyiz.

2- Yaşadığımız sorun kök sorun mu yoksa yansıyan sorun mu olduğuna bakmalıyız. Bazen yansıyan sonuçlara takılıp temeldeki nedeni göz ardı ediyoruz. Bu da bir yansıma düzelse bir başka yansımaya neden olabiliyor.

3- İstediğim şey sadece benim ihtiyacım mı yoksa çocuğumun ihtiyacı mı? Hayallerimiz, hedeflerimiz, o çok bildiğimiz en güzel en doğru yollar belki de çocuk için henüz yaşına uygun değildir. Belki de dönemine göre çok erken beklentilerdir.

4- Geçici bir çözüm mü arıyorum yoksa prensipler edinerek kalıcı ve sürdürülebilir çözümler mi? Aceleye getirip hemen durdurmaksa hedef; evet ödül ceza çok etkili.. Ama süreklilik istiyorsanız maalesef çoğunlukla hiçbir etkisi yok. Patlak lastiğe hava basmak gibi sık sık ödülleri ve cezaları tazelemek, geliştirmek, yenilemek gerekiyor. Hâlbuki lastiği onarmak, tamir etmek gerekiyor.

5- Gerçekten çocuk mu değişmeli yoksa ben mi? Burası aslında işin bam teli. Çoğu kez burada oklar yetişkinleri gösteriyor.

6- Kolay olanı mı arıyorum yoksa gerçek çözümü mü? Çok ciddi bir ilahi güç beklentisi, ol deyince olsun ama nasıl olursa olsun arzusu gözlemliyorum. Kolay bir yöntem daima kolaycılıkla sonuçlanıyor. Zorlanmadan, kalıcı hiçbir değeri elde edemeyiz. Gerçek çözüm; evet kolay değildir ama bizi daha sürdürülebilir, kalıcı güzelliklere ulaştıracaktır.

Ebubekir Ertem

Anne evine gitmek boşanmada kusur oluşturur mu?

Anne evine gitmek boşanmada kusur oluşturur mu?

Çocuklarınız da olumlu davranış geliştirmek için eğlenceli yöntemler 1

Çocuklarınız da olumlu davranış geliştirmek için eğlenceli yöntemler