Perdeler kaç derecede yıkanır? Perdeler hangi programda kaç devirde yıkanır

Perdeler kaç derecede yıkanır? Perdeler hangi programda kaç devirde yıkanır 1

Evin güzel görünmesinde en önemli detaylardan biri olan perdeleri, yıkarken kaç derecede ve hangi programda yıkadığınız çok önemlidir. Tül perdeler oldukça hassas kumaşa sahip olduğundan doğru derecede ve devirde yıkamak gerekiyor. Perdelerin doğru şekilde yıkamak ve bembeyaz yapmak için perdeler kaç derecede yıkanmalı, hangi programa ayarlanmalı? Detaylar haberimizde:

Perdelerin doğru şekilde yıkamak ve bembeyaz yapmak için programı ve suyun sıcaklığını doğru ayarlamak gerekiyor. Birbirinden farklı ve değişik kumaşlara sahip olan perdeleri kumaşı ve çeşidine göre farklı olarak temizleme işlemi yapılması çok önemlidir. Perde çeşitlerinden temizliği en zor perde stor perdedir. Çünkü stor perdeler içinde bulunan metallerden dolayı çamaşır makinesine atılmaz. Stor perdeleri içinde bulunan metal parçaları çıkarmakta uzun işlem alır. Genelde temizlik takıntısı olan kadınların en çok tercih ettiği perde türü açık renkler ve tül perde çeşididir. Tül perdelerin temizliği diğer perde çeşitlerine göre çok daha kolay ve hijyen açısından daha fazla önerilmektedir. Perde kumaşları çok hassas ve değişik kumaşlardan oluştuğu için yıkarken hangi programda ve kaç derecede yıkayacağınız önemlidir. Perdeleri çamaşır makinesinde yüksek ısıda ve devirde yıkarsanız perdeleriniz çok çabuk yıpranmasına ve her defasında ütüleyip daha çok yorulmanıza sebep olur.

Perdeler kaç derecede hangi devirde yıkanmalı?

Perde asıldıktan sonra ütüleme sorununu nasıl yok edilir? 

PERDELER HANGİ DERECEDE HANGİ PROGRAMDA YIKANIR?

⇒ Düzenli olarak yapılması gereken perde temizliğinde dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri çamaşır makinesine attığınız perdeleri yıkarken hassas programları seçmenizdir.

⇒ Perdeleri eğer çamaşır makinesinde yıkayacaksanız makinenizin varsa perde ayarı o programı seçmeniz perdeleriniz için doğru olacaktır. 

⇒ Eğer çamaşır makinenizde perde yıkama seçeneği ya da elde yıkama, hassas program yoksa çamaşır makinesinde sentetik programı seçmeniz gerekiyor. 

⇒ Program ayarlamasını yaptıktan sonra sıra tabi ki en önemli diğer püf noktasına geldi. Perdelerin kırışmamasını ve yıpranmamasını istiyorsanız çamaşır makinesini 30 derece sıcaklığa ve 400 devire ayarlamanız önerilir. 

⇒ Kumaş cinsine göre değişiklik gösterse de maksimum 30 derece de yıkanması gerekir. Çok fazla kirli olduğunu düşünürseniz 40 dereceye ayarlayabilirsiniz. Daha da yüksek derecede yıkamayın. Çünkü yüksek ısıda yıkarsanız perdelerin iplikleri sökülebilir, rengi değişebilir veya perdeniz çekebilir.

⇒ Perdeleri direk elde yıkamayı düşünüyorsanız banyonuzda olan küveti kullanabilirsiniz. Perdeleri yıkarken küveti çok fazla sıcak suyla doldurmayın çok su koyarsanız direkt perdelerin yıpranmasına sebep olabilirsiniz.

⇒ Diğer dikkat etmeniz gereken püf noktalarından biri de çamaşır makinesinde yıkadığınız perdeleri program bittikten hemen sonra çıkarıp asmanız doğru olacaktır. Böylelikle perdeleriniz kırışmadan ütüye gerek kalmadan halletmiş olursunuz.

İşte bu kadar basit…

Kulak zarı ne işe yarar? Kulak zarı iyi mi patlar? Kulak çubuğu kulak zarını patlatır mı? 1

Kulak zarı ne işe yarar? Kulak zarı iyi mi patlar? Kulak çubuğu kulak zarını patlatır mı?

Doğum yapınca günahlar silinir mi? Hamile kadının Allah katında yeri 1

Doğum yapınca günahlar silinir mi? Hamile kadının Allah katında yeri