Türkiye için tarih verildi!

Türkiye için tarih verildi!

Omicron vakalarının artması sebebiyle Türkiye’de vakaların pik yapması umut ediliyor. Türkiye’de vakalar 2 tarih verildi. O tarihe kadar olay sayıları 50 bini aşarsa engelleme gündeme gelebilir! 65 yaş üstü için hastaneye yatışlarda artış görülebileceği belirtiliyor. Bilhassa Ankara, İstanbul ve İzmir şeklinde büyük iller dikkat!

Dünya genelinde Omicron’un hızla yayılması, pek fazlaca Avrupa ülkesinde kısıtlamaları geri getirdi. Omicron’a bağlı olay artışlarının başladığı Türkiye’de de şubat ve mart aylarında pik umut ediliyor. Sadece şimdilik kapanma düşünülmüyor, olay sayısı 50 bini aştığı takdirde kısıtlamaların masaya getirileceği belirtiliyor.

OMİCRON’UN HIZLI YAYILMA NEDENİ…

Türkiye’de vakaların, hem Omicron varyantı hem de kış koşulları sebebiyle artmaya başlaması üstüne, uzmanlardan yeni ikazlar gelmeye başladı. Bilhassa yeni yıl kutlamalarında kapalı alanlarda yoğun kalabalıklarda maske kullanma ikazları yapılıyor. Avrupa vatanlarında Omicron’un bu kadar süratli yayılmasının ana sebebinin, yazları maske serbestisi olduğu belirtiliyor. Meydana getirilen araştırmalar, aşı ile koronovirüs vakalarına bağlı ölümler arasındaki ters orantıyı net olarak ortaya koydu.

ŞUBAT VE MARTA DİKKAT

Edinilen bilgiye bakılırsa, bilim adamlarının uyardığı şeklinde Omicron’a bağlı olay artışları başladı. Bu artışların ocak ayı içinde devam edeceği, şubat ve mart aylarında ise tavan noktaya ulaşacağı belirtiliyor. Meydana getirilen değerlendirmelerde, kısıtlamaların geri gelmeyeceği, yalnız denetim denetim ve PCR zorunluluğu şeklinde sınırı olan uygulamalara geçileceği ifade ediliyor. Olay sayılarının 35 bini aşması, 50 bin civarına yükselmesi durumunda kısıtlamaların masaya getirileceği öğrenildi. Ölüm hızının yayılma hızından yavaş olmasına karşın, 65 yaş üstünde hastaneye yatışlarda artış görüleceği, bilhassa, Ankara, İstanbul ve İzmir şeklinde büyük illerde yayılma hızına dikkat edilmesi gerektiği açıklandı.

TÜRKİYE’Yİ OMİCRON’DAN MASKE KORUDU

Meydana getirilen toplantılarda, Türkiye’yi öteki ülkelerden ayıran en mühim uygulamanın maske kullanımı olduğu kaydediliyor. Birçok Avrupa ülkesinin aşılamanın arkasından maske zorunluluğunu kaldırdığı, Omicron’un bu ülkelerde süratli yayılmasının en mühim sebebinin, maske kullanılmaması olduğu dile getirildi.

Posta

El iyisi ebeveynlik ne demek?

El iyisi ebeveynlik ne demek?

Çocuk ceza ile terbiye olmaz

Çocuk ceza ile terbiye olmaz